Informace o nás

 

Původní Dětský folklorní soubor Benešáček vznikl v roce 1980 na Základní škole Dukelská v Benešově pod vedením Jaroslavy Hockové. Na škole začala nejprve působit 15-ti člená dívčí skupina, která si dala za cíl zpracovávat folklorní a zvykoslovný materiál Podblanicka. Po prvních úspěšných vystoupeních se přidali i chlapci. Následovala řada vystoupení na okresních a krajských přehlídkách a soutěžích, oslavách a významných výročí, kde byla vždy oceněna vyváženost předvedených programů i vysoká úroveň jevištního projevu. Od roku 1985 soubor doprovází dětská lidová muzika.

Jak plynul čas, z dětí se stali dospělí a z názvu zmizelo slůvko "dětský". Soubor si za tu dobu vydobyl věhlas nejen na domácí scéně (Mezinárodní folklorní festivaly: ve Strážnici, v Luhačovicích, v Mělníku, v Tuchlovicích, Šumperku, Klatovech a Praze), ale i v zahraničí (Holandsko, Slovensko, Belgie, Německo, Rakousko, Itálie, Finsko, Francie, Rusko, Lotyšsko a Maďarsko). Za dobu existence souboru se v něm vystřídaly stovky tanečníků a hudebníků. Spolupracovali jsme s řadou choreografů (např. Marií Fričovou, manželi Rejškovými a Jiřím Pitterou). Podílel se na realizaci video dokumentace "Český rok" pro ÚLK ve Strážnici. K 15. výročí založení souboru jsme natočili vlastní CD a kazetu.

  Benešáček předává svým členům lásku k folkloru a divákům přináší úsměv na rty a do srdcí radost. Dnes má soubor 35 členů ve věku od 3 do 99 let. Převážná část repertoáru v našich vystoupeních pochází z původního regionu Podblanicka. Zabrousíme i do dalších národopisných oblastí především pak do Jižních Čech. Soubor se snaží zachovávat autenticitu folklorního materiálu.

Soubor již 40 let působí v lidové kultuře.